فروشگاه zaringolab قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی سوالات متداول مشاوره و پشتیبانی : 09133627304

سبد خرید تجهیزات زرین گلاب
0 مورد

برگزاری جشنواره گلابگیری در شهرستان کاشان

برگزاری جشنواره گلابگیری در شهرستان کاشان

جشنواره گلابگیری در شهر کاشان یکی از آئین های سنتی و قدیمی ایران است. با وجود مشکلات متعددی که بر سر راه برگزاری چنین مراسماتی است اما معمولا جشنواره گلاب گیری کاشان به عنوان نمادی فاخر با برنامه های متنوع برگزار می شود؛ البته در سال های اخیر به علت شیوع ویروس کرونا و محدودیت هایی که در زمینه تجمع و برگزاری مراسمات وجود داشته است، برپایی جشنواره گلابگیری به تعویق افتاده است. در این مقاله به بررسی تأثیر برگزاری چنین مراسماتی بر فرهنگ افراد منطقه و آشنایی مردم سایر شهر و کشور ها با آداب و رسوم ایران تاثیر بسیار زیادی می گذارد.

اهمیت بررسی این موضوع تأثیری ست که برگزاری جشنواره گلابگیری بر تبلیغات، جا افتادن نماد، شناخت شهر و برند های کاشانی در سراسر جهان و ... دارد. این شاخص ها و تأثیرات نه تنها در مورد گلاب و گلابگیری بلکه در مورد محصولات شاخص شهر ها و استان های مختلف که تولید کنندگان در مزیت نسبی با دیگر رقبا هستند، همه ساله در حال برگزاری ست و تحت عنوان های مختلفی از جمله جشنواره، فستیوال، ایونت و ... شناخته می شود. 

 

تاریخچه گلابگیری در شهرستان کاشان

شهر کاشان چه در گذشته و چه در حال حاضر بیشترین و بهترین عرقیات گیاهی را تولید می کند، هر چند رقبای مختلفی از شهرهای مختلف از جمله تبریز و شیراز کارخانه های تولید عرقیات گیاهی را تأسیس کرده اند اما آداب و رسوم گلابگیری نشان می دهد که شهر کاشان، اولین شهری ست که گلابگیری را به روش سنتی و سپس به روش صنعتی رواج داده است. سنت گلابگیری همه ساله در فصل بهار مسافران و توریست های زیادی را جذب کرده و به عنوان یک جاذبه گردشگری فاخر شناخته می شود.

ریشه جشنواره گلابگیری در کاشان

عموما جشنواره گلابگیری در شهر ها و روستاهای اطراف کاشان نیز برگزار می شود چراکه در اصل روستاها و شهرستان های اطراف کاشان از جمله قمصر، نیاسر و بزرک هستند که حجم عمده گل محمدی را تأمین کرده و شغل شریف بسیاری از اهالی منطقه کشاورزی و گلابگیری به روش سنتی و حتی صنعتی است. جالب است بدانید تعداد زیادی گلابگیری در شهرستان های اطراف کاشان و همچنین شهرک های صنعتی مشغول فعالیت هستند که هر کدام نقش مهم و تعیین کننده ای در راستای اشتغال زایی منطقه دارند. 

ریشه جشنواره گلابگیری به شادی و خوشحالی کشاورزان در زمان های بسیار دور برمی گردد که موقع کشت محصولات خود با ساز و دهل ابزار شادی و البته شکرگزاری می کردند این رسم و در واقع شادی و سپاسگزاری از خداوند جهت اعطا محصولات نه تنها کشور ایران بلکه در سراسر دنیا هنگام برداشت محصولات برگزار شده و تمام کشورها روزی را تحت عنوان روز شکرگزاری نامیده اند. حال این رسم و رسومات با تغییر شکل محسوس به صورت جشنواره در حال برگزاری ست و شادی و خوشحالی ناشی از برداشت محصولات را که نتیجه یک سال تلاش کشاورزان است در روز جشنواره در کنار سایر همشهریان و مسافران جشن می گیرند.

 

جشنواره گلابگیری در چه مناطقی از کاشان برگزار می شود؟

با وجود آنکه هر شهر و استانی که سنت کلابگیری را در خود می بیند، اقدام به برپایی جشنواره گلابگیری می کند اما بررسی تاریخچه جشنواره نشان می دهد بیشترین تعداد برگزاری جشنواره گلابگیری به شهرها و روستاهای اطراف کاشان مربوط می شود؛ علاوه بر آنکه در شهر کاشان هم شاهد حضور پرشور مردم در جشنواره ها هستیم، جشواره هایی که در روستاها و شهرهای مختلف کاشان برگزار می شود با استقبال عموم روبرو شده و همین امر باعث دلگرمی برگزار کنندگان خواهد بود. 

شهرهای مختلفی مانند قمصر، نیاسر و بزرک که سه شهر عمده تولید گل محمدی استان هستند، بیشترین تلاش را برا برپایی جشنواره گلابگیری دارند و امید است با پیگیری های انجام شده بتوانند جشنواره ای مناسب با فضای حال حاضر کشور به لحاظ شوع ویروس کرونا و البته با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کنند. علاوه بر شهرهای نام برده روستاها هم این سنت پسندیده را همراهی کرده اند و در روستاهای کامو، چوگان، قهرود، سده و ... در سطوح مختلف و به سبک های متفاوت این جشنواره به خوبی برپا شده است. 

 

 جشنواره گلابگیری چه زمانی برگزار می شود؟

فصل گلابگیری و تهیه عرق گیاه گل محمدی با عطر بی نظیر از اوایل بهار و مخصوص اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه است اما تولید کنندگان عرقیات گیاهی در سراسر سال مشغول فعالیت هستند و به لطف تلاش آنها، انواع مختلفی از عرقیات گیاهی در بازار وجود دارد. به همین دلیل است که تاریخ برگزاری جشنواره گلابگیری به فصل بهار محدود می شود. در فصل بهار علاوه بر گل محمدی، آب و هوای کاشان هم بسیار مطبوع و دلچسب بوده و بهترین فصل برای سفر به شهر کاشان محسوب می شود. 

در مورد زمان دقیق برگزاری جشنواره نمی توان نظر قطعی داد به همین دلیل است که تاریخ مشخصی برای برپایی همه ساله جشنواره ارائه نمی شود. اما بازه زمانی جشنواره در ماه های اردیبهشت و خرداد است. دلیل عدم مشخص بودن تاریخ هم به زمان برداشت گل محمدی مربوط می شود.

گل محمدی نسبت به دمای هوا و مواردی از این دست بسیار حساس است و در سال هایی که اصطلاحا می گویند هوا پیش است (بدین معنا که گرمای تابستان زودتر از زمان معمول فرا خواهد رسید)، گل محمدی زودتر به بار نشسته و جشنواره در ماه اردیبهشت برپا می گردد از طرف دیگر در سال هایی که اصطلاحا می گویند هوا عقب است (بدین معنا که گرمای تابستان دیرتر از موعد مقرر فرا می رسد) جشنواره گلابگیری در خرداد ماه برپا می شود. ناگفته نماند موانع و محدودیت های مختلفی برای برگزار کنندگان وجود دارد که همین امر در عدم تعیین تاریخ دقیق بی تأثیر نخواهد بود.

 

دلیل برگزاری جشنواره گلابگیری کاشان چیست؟

شاید سوالی که در ذهن نقش می بندد این است که با وجود تولید انواع مختلفی عرقیات گیاهی، چرا جشنواره با نام جشنواره گل و گلاب و با محوریت گل محمدی برگزار می شود. دلیل این است که گل محمدی بر خلاف بسیاری از گیاهان تنها در مناطق خاصی از کشور رشد می کند و به علت زیبایی و ظرافت بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. گل محمدی جزء اولین گیاهانی بوده که در طب سنتی به صورت عرق گیاهی مورد استفاده واقع شده در سراسر جهان بسیار شناخته شده و محبوب است.

دلیل دیگری که بسیار سیاست مدارانه و مهم است، مانور تولید کنندگان عرقیات گیاهی کاشان به علت مزیتی است که در تولید گلاب درجه یک کاشان نسبت به تولید کنندگان سایر شهرها دارند. با تمرکز جشنواره گلاب گیری بر گل محمدی بهترین فرصت برای تبلیغات گسترده و شناساندن برندهای فعال در زمینه گل و گلاب به سراسر دنیا به وجود می آید که تولید کنندگان از این فرصت به خوبی استفاده کرده اند.

در نهایت لازم است به این نکته اشاره شود که با وجود تمام اهداف، سختی ها و مواردی که در راستای برگزاری جشنواره گلابگیری کاشان وجود دارد، اما این جشنواره زمان مناسبی برای شادی و تزریق هیجان به اهالی شهرها و روستاهایی ست که بتوانند پس از برداشت محصولات فصل بهار، با انرژی مضاعف وارد فصل پر کار تابستان شوند چراکه اهالی شهرها و روستاها که به شغل شریف کشاورزی مشغول هستند، فصول پرکاری را در بهار و تابستان پیش رو دارند.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  حمل و نقل و عودت
•  راهنمای خرید از فروشگاه زرین گلاب
•  بهترین قیمت محصولات زرین گلاب
•  درباره فروشگاه زرین گلاب
•  شماره حساب های مجموعه زرین گلاب

اطلاعات تماس فروشگاه

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552710 - 03155448608
واحد پشتیبانی : 09133627304
آدرس دفتر تهران : فلکه دوم صادقیه - برج گلدیس - طبقه هفتم
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان